Patrikhaneden Rusya’ya çağrı: Ukraynalı çocukları geri verin

Patrik 1’inci Bartholomeus, kapıda karşıladığı Zelenski ve heyetiyle birlikte Aziz George Katedrali’ne geçerek burada yapılan ayine katıldı. Basın toplantısında konuşan Başpiskopos 1’inci Bartholomeus şunları söyledi:

ERDOĞAN’A MÜTEŞEKKİRİZ

“Sayın Cumhurbaşkanı Zelenski’nin memleketimize ve patrikhanemize bu yeni ziyaretini büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Barışın bir an evvel geri dönmesini temenni ettik. Bunun için biz din adamları olarak her vakit dua ediyoruz. Ve bilhassa Rusya’ya götürülen Ukraynalı çocukların bir an evvel memleketlerine dönmesini istedik. Bunun için dua ediyoruz. Rus Federasyonu hükümetinden bunu istiyoruz, rica ediyoruz. Çocuklar bir an evvel memleketlerine, konutlarına, annelerinin-babalarının yanına dönsünler… Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın Ukrayna halkına verdiği takviyeden ötürü çok mutluyuz. Türk vatandaşı olarak patrikhane olarak Cumhurbaşkanımıza müteşekkiriz. Sayın Cumhurbaşkanımız barışın yeniden tesis edilmesine büyük katkı sağlıyorlar.”

Zelenski görüşme sonrası toplumsal medya hesabından ziyarete ait paylaştığı fotoğrafların altına şunları yazdı: “İstanbul’da Aziz George Katedrali’nde Ukrayna’daki savaş kurbanları için bir anma duası. Ekümenik Patrik Bartholomeos’a Ukrayna’ya ve Ukraynalılara manevi dayanağı için, tüm topraklarımız için, tüm halkımız için, barış duaları için teşekkür ediyorum.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir