Af yetkisi mahkumun talebine bağlı değildir

28 Şubat davası kapsamında müebbet mahpus cezasına çarptırılan emekli Korgeneral Vural Avar’ın (85), cezaevinde hayatını kaybetmesiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Avar’a vefatından 22 gün evvel ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verildi. Ankara Şehir Hastanesi Sıhhat Şurası’nın 22 Kasım 2022 tarihli raporunda, “Hapis cezasının tehirinin gerekmediği, cezasının cezaevinde infazı halinde hayati bakımdan bir tehlike arz etmeyeceği, maruz kaldığı ağır bir hastalık olmadığı, hayatını yalnız idame ettirebileceği, ceza tehiri gerektirir bir hastalık olmadığı, Anayasa’nın 104/2-b hususunda (Cumhurbaşkanının af yetkisi) yazılı kocamışlık hali olduğu tıbbi kanaatine varılmıştır” denildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Cumhurbaşkanımız, Avar’la ilgili özel af yetkisini kullanmak istediğini bana söyledi ve süreci başlatmamızı da istedi. Avar’a bu dileği ilettik. Ama başlangıçta müracaat etmedi. Merhum oluşundan çok az bir müddet evvel müracaatı oldu” dedi.

Kazan, Adalet Bakanı’nın “Müracaat olmadı” argümanını kıymetlendirdi.

AF TALEBE BAĞLI DEĞİLDİR

Hukukçu Turgut Kazan ise “Hem Erdoğan’ın hem Bozdağ’ın siyasal sorumlulukları vardır” dedi ve şunları söyledi:

■ Anayasa’da cumhurbaşkanının misyonu gösterilirken talepten bahsedilmez, aftan da bahsedilmez. Onun ismi kanunda daima hastalık durumu, sakatlık durumu ve kocama sebebiyle bireylerin cezalarını kaldırabilir. Ceza kaldırılıyor, af da sayılabilir ancak talebe bağlı değildir kesinlikle.

■ Af kanunu da talebe bağlı değildir. Adamın talepte bulunup bulunmaması elinizi kolunuzu bağlamaz.

■ Bir de doktor raporunda ‘mevcut hastalık cezaevinde kalmayı engellemez, cezaevinde kalabilir’ dedikten sonra kocamışlığı vurguluyor. Bu tespit edilmişse o yetkiyi kullanmanız gerekir.

Vural Avar

Kardeş Avar: Ağabeyim af talebinde bulunmadı

Cezaevinde hayatını kaybeden emekli Korgeneral Vural Avar’ın kardeşi Mehmet Ünal Avar bir mektup kaleme aldı. Odatv’de yayınlanan mektupta kardeş Avar, “Ağabeyim Hv. Korgeneral Vural Avar’ın af talebi ile ilgili müracaatı olduğunun söylenmesini keder ile izledim. Ağabeyim değil bu türlü müracaatta bulunmak sıhhi nedenlerle infazın durdurulmasını dahi istemedi” dedi. Mehmet Ünal Avar, ağabeyinin son günlerini şöyle anlattı:

GÖRMEZDEN GELDİLER

“Son vakitlerde mevcut rahatsızlıkları artmıştı Her an emboli geçirme riski vardı. Bunu önlemek için ilaç almak durumundaydı. Hekimler bu ilacın raporlarını, bu ilacı kullanması gerektiğini kolaylıkla görebilirlerdi. Lakin bu durumu görmezlikten geldiler, cezaevinde bu ilacın kendisine verilmediğini biliyorum. Durumunun tespiti için yapılan talep üzerine hastaneye götürüldü. Kendisi bu durumu fark edince tekrar götürülmemesi için dilekçe vermek istemişti. Elleri dilekçe yazamayacak kadar titrediği için birlikte kaldığı Erol Özkasnak Paşa’ya rica ederek bir daha hastaneye götürülmemesi için dilekçeyi ona hazırlatmış kendisi imzalayarak cezaevi müdürlüğüne vermişti. Ağabeyim Hv. Korgeneral Vural Avar oradan öteki paşalar üzere yaş, sıhhat ve af nedenleri ile değil tekrar yargılanıp aklanarak çıkmak istiyordu.  Bunun için af değil Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklediğini söylüyordu lakin o karar bir türlü gelmedi.”

Madımak mahkumu affedilmişti

Anayasa’nın 104. unsurunda Cumhurbaşkanı’nın misyon ve yetkileri ortasında “Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile makul şahısların cezalarını hafifletmek ya da kaldırmak” hususu yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasa’dan gelen bu yetkisini vakit zaman kullanıyor. Cezası kaldırılan isimlerden biri de 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde 33 kişinin yakılarak öldürüldüğü Sivas Katliamı’ndan ötürü müebbet mahpusa mahkum edilen Ahmet Turan Kılıç’tı. 86 yaşındaki Kılıç, 26 yıllık cezaevi sürecinin akabinde Erdoğan’ın af kararıyla tahliye olmuştu. Kılıç tahliyesinden 1 yıl sonra da vefat etmişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir