Yılın son günü de kuyrukta beklediler

Bütün bir yıl boyunca konuştuğumuz bitmez tükenmez kuyruklara dair son manzara Ankara’dan geldi.

Kızılay semtinde bulunan Et ve Süt Kurumu mağazası önünde haftanın 6 günü yoksulluğun resmi çiziliyor. Et ve Süt Kurumu mağazalarında kıyma 89, kasaplarda ise 150 liradan satılıyor. Dana kuşbaşı kasapta 185, Et Süt Kurumu’nda ise 99 lira. Ortadaki fark arttıkça, sabahın kör karanlığında yüzlerce kişinin girdiği kuyruklar da uzadıkça uzuyor. Dar gelirli ve çoklukla yaşlı vatandaşlar eksi dereceye düşen dondurucu soğukta sıra bekliyor.

Et ve Süt Kurumu kapılarını sabah 09.00’da açıyor. İçeriye en fazla 10 kişi alınıyor, kuyruklar uzadıkça uzuyor

ALMAK GARANTİ DEĞİL

Saat 06.45’ten itibaren yüzlerce kişi kuyruğa giriyor. Saat 07.00’de açılan mağazada birinci gayret numaratörden sıra almakla başlıyor. Numarasını alan soğukta 2 saat daha bekleyip kapıların açılmasını bekliyor. 09.00’da ise 10’ar kişilik kümeler halinde içeri alınanlara satış başlıyor. Lakin sırası gelen ve içeri giren de et eserlerinde kişi başına yalnızca 1’er kilo alabiliyor. Kuyruğa girip numara almak ucuz ete kavuşmanın garantisi değil… Eser bittiği için eli boş dönenler de oluyor.  Et Süt Kurumu’nda fiyatlar şöyle:

ET FİYATLARI

Dana kıyma (89 TL), dana kuşbaşı (99 TL), Dana kontrfile (155 TL), dana bonfile (305 TL), kuzu kol (99 TL), kuzu güveç (83 TL), kuzu gerdan (84 TL),  gövde tavuk (32 TL), mangal tavuk (36 TL), tavuk but (38 TL)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir