Satılık Mühendis Diplomaları: ‘Projelerde Şantiye Şefi Gösterebilirsiniz’

Kahramanmaraş merkezli yaşanan sarsıntılardan 45 bin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybederken, yeni yapılan meskenlerin bile yıkılması bina üretim süreçlerini tartışmaya açmıştı. İnşaat mühendislerinin, internette diplomalarını satılık yahut kiralık olarak satışa çıkardığı ortaya çıktı.

Dijital platformda diplomasını satışa çıkardığını yahut kiraya vermek istediğini belirten inşaat mühendislerinin yüzlerce ilanı görüldü. İlanlarda, “Yap-sat projeleri için şantiye şefi göstermek ismine anlaşıldığı takdirde diplomamı kullandırabilirim” üzere tabirler yer aldı.

Bu ilanlardan diğer bir örnek ise şöyle: “7 yıllık inşaat mühendisi diplomam şantiye şefliği, yapı kontrol firmaları yahut ihaleler için kiralıktır’, ‘Yıldız teknik inşaat mühendisliği 1967 yılı mezunu diplomamı satıyorum. DSİ’de 30 yıllık dere ıslahı bahislerinde 100 üzerinde iş bitirme mevcuttur.”

Sosyal medya ve internet ortamındaki ilan sitelerinde inşaat mühendislerinin ‘kiralık diploma’ duyurularına ait Akdoğan, “Tüm meslek kümelerinde olduğu üzere maalesef mesleğimizde de meslek etiği şuurunda olmayan üyelerimiz mevcut. Bunlar diplomalarını yapı kontrol firmalarında, gitmedikleri şantiyelerde ya da kamu ihalesi işi yapan firmalarda kiralıyor. Karşılığında da muhakkak fiyat alıyor.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir