Perseverance Mars’tan ‘inanılmaz taş örnekleri’ topladı

Jonathan Amos, BBC Bilim Muhabiri

NASA’nın Mars’ta vazife yapan uzay aracı Perseverance, gezegendeki birinci misyonunu tamamlamak üzere.

NASA robotu birinci misyonu olan birçok farklı taş örneğini topladı. Bu örnekleri toplamasının akabinde uzay aracı Dünya’ya getirilerek sonraki misyonlar için hazırlanacak.

Aracın Mars’a ulaşmasının üzerinden 17 ay geçti. Jezero Krateri’ ismi verilen bölgeye giden araç, bilim beşerlerine nazaran, çok başarılı işler yaptı, çok âlâ örnekler topladı ve gezegende hayat belirtisi bulmak için çalışmayı harika halde sürdürecek durumda.

Şu an için gezegende ömür olup olmadığı araştırılmıyor. Mars’ın şiddetli etraf kuralları, bu ihtimali bir oldukça düşürüyor. Perseverenace, bunun yerine Jezero’nun bir göl olduğu milyarlarca yıl öncesine ilişkin biyolojik izleri araştırıyor.

Bilim insanları, bu çok eski tarihin “inanılmaz taş örneklerinde” gizli olduğuna inanıyor. Bu örnekler önümüzdeki birkaç ay boyunca bir depoda saklanacak ve incelenecek.

Perseverence Mars vazifesi üzerinde çalışan takımın üyesi, Berkeley Üniversitesi’nden bilim insanı David Shuster, “Eğer Jezero’nun eski durumu Dünya’da son 3,5 milyar yılda rastgele bir vakit diliminde görüldüyse, o vakit biyoloji üzerine düşen vazifesi yapmış ve bu taşlar üzerinde bizim incelememiz için birtakım izler bırakmış olurdu” diyor.

NASA/JPL-Caltech/MSSS

Hedef, kraterin yüzeyinde sondaj yapılarak alınmış bu örnekleri 2033 yılına kadar Dünya’ya getirmek. Üzerinden örnek alınan taşların tarihinin tam manasıyla belirlenebileceği öngörülüyor.

NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Örneklerden birinin gölün buharlaştığı devirde oluşan çamurdan oluştuğu biliniyor. Bu örneğin tuzla dolu olduğu görüldü. Bu da bölgedeki toprağın karbon zengini olduğunu ortaya koydu.

Bu da beklentiyi büyük oranda değiştiren ve farklı beklentiler yaratan bir keşif oldu:

NASA/JPL-Caltech/

Son dört aydır Perseverance bir deltanın kıyısında çalışıyor. Kısa bir mühlet sonra krater alanının içindeki daha düz bir bölgeden taş örnekleri toplamaya başlayacak.

Bunların dikkatle incelenmesi ve gelecek çalışmalar için bilgi oluşturması da iki ayı bulabilir.

  • NASA’nın uzay aracı Perseverance’ın Mars’taki birinci 100 gününden fotoğraflar
  • Mars’ın yüzeyinde çöp tespit edildi
  • NASA’nın uzay aracı Perseverance, Mars’tan ayrıntılı yeni imgeler gönderdi
  • Mars’taki Jezero Krateri ile Burdur’daki Salda Gölü ortasında nasıl bir bağ var?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir