Millet İttifakı İzmir’de: ‘Siz kaybedin diye seçime girdik’

Millet İttifakı’nın İzmir mitingi Gündoğdu Meydanı’nda başladı.

Mitinge, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katılıyor.

Binlerce kişinin bulunduğu Gündoğdu Alanı’na başkanlar meydana deniz yoluyla geldi. Mitinge gelen İzmirliler, daima birlikte kalp işareti yaptı.

Kürsüye birinci olarak İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer çıktı. Soyer, “14 Mayıs’ta daima birlikte ülkemizi ‘adalet olmadan kalkınma olmaz’ diyen tertemiz bir siyasete teslim edeceğiz. Daima bir arada inşa edeceğimiz gelecekte hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, personeller ölmeyecek, hiç kimse eğitim ve sıhhat hakkından yoksun kalmayacak. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir sizi cumhurbaşkanı yapmaya kararlı. Siz geleceğin Türkiyesine çok yakışıyorsunuz” sözlerini kullandı.

KARAMOLLAOĞLU: İŞSİZ TEK İNSAN KALMAYACAK

Soyer’in ardından Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu mikrofonu aldı, “Önemli bir devirden geçiyoruz. Seçimlere gidiyoruz. Lakin bu seçimler bugüne kadar yapılmış olan seçimlerden çok ancak çok farklı bir seçim olacak. 20 yıldır iktidarda kalan, son 2 devirdir Türkiye’yi tek başına yöneten arkadaşlar artık patinaj yapmaya başladılar, patinajın ötesinde geri gidiyorlar. Sorunları çözemiyorlar. Son vakitlerde taktik değiştirdiler, bir sürü yeni buluşu güya ‘ne kadar becerikliyiz’ diye anlatmaya çalışıyorlar. Boşuna gayret sarf ediyorlar, milletimizin kederi muhakkak. Adalet bizim en çok gereksinim duyduğumuz konu. Adalet olmadan devlet olmaz. Lakin kâfi mi, o da yetmez. Beşerler geçinebilecekleri gelire kesinlikle kavuşmak mecburiyetindedir. Bu yalnızca yandaşlara birtakım durumları hibe ederek sağlanmaz. 85 milyonluk ülkemizde, 85 milyonun da hangi kanaatte, hangi niyette olursa olsun rahat geçinecek bir gelire muhtaçlığı var. Bunu sağlamazsanız huzur olmaz” dedi.

Karamollaoğlu, “100 küsur yıl evvel İstiklal Harbi’miz muvaffakiyetle sonuçlandırdı. Burada düşman denize döküldü ve İzmir bağımsızlığın sembolü oldu. O günkü ecdadımızın torunları olan sizleri tebrik ediyorum. Bu bağımsızlık gururunun akabinde İzmir’de arka arda 7-8 sene farkla, İzmir İktisat Kongre’leri tertip edildi. Birinci kongre çabucak yapıldı biraz uzunca sürdü. Kaygımız neydi? Bağımsızlık uğraşımızı verdik, düşmanı kovduk. Kendi memleketimizde huzurla yaşayabilmek için hangi adımlara gereksinim olduğu tek tek belirlendi. Gerisinden da ikinci İktisat Kongresi yeniden İzmir’de yapıldı. 1930’lar burada yapılan kongreler sonucunda ülkemizin nasıl büyük ataklara sahne olduğunu el birliğiyle gördük. Her vilayette fabrikalar, tesisler kuruldu. İnsanlarımıza iş imkanları sağlandı. Hatta biraz daha ileri gidilerek, dışarıya bağlılıktan kurtulabilmek için, yerli malı haftaları bile tertip edildi. Diğerini değil dışarıdan geleni değil, kendi ürettiğimizi tüketmeyi bize bir maksat olarak aktardılar. Bunlar şu anda size çok değerliymiş üzere gelmeyebilir lakin bizim siyasetlerimizin kökünde bu anlayışın yatması mecburiyetindeyiz. Bir başta bir başa sanayi tesisleriyle, yüksek teknolojiyle, her mevzuda biz varız diyen bir anlayışla yönetmek zorundayız. Her çalışan insan rahatlıkla geçinebilecek bir gelir elde edecek. Bu bizim idealimiz. Biz ülkemizi bir baştan, bir başa yüksek teknoloji içeren, bizi zenginleştiren, ihracat imkanını bize veren tesisleri kurmak zorundayız. Biz ülkemizi bir baştan bir başa sanayi tesisleriyle, yüksek teknolojiyle, her mevzuda biz varız diyen bir anlayışla yönetmek mecburiyetindeyiz. İşsiz tek insan kalmayacak, herkes rahat geçinebileceği bir gelire sahip olacak” diye konuştu.

YAVAŞ: SEÇİME GİREBİLİRSİNİZ ANCAK KAZANAMAZSINIZ YASAK!

Karamollaoğlu’nun akabinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş kürsüye çıktı.

Yavaş, “21 yıl sonunda artık söyleyebilecekleri bir şey kalmadığı için daima bizi bir şeyler ile suçluyorlar. ‘Biz kaybedersek darbe olur’ diyorlar. Siz kaybedin diye seçime girdik kardeşim. Seçime girebilirsiniz lakin kazanamazsınız yasak! Bu türlü tehditvari konuşmaları artık millet kabul etmiyor” tabirlerini kullandı.

Yavaş sahneden inerken eşi Nursen Yavaş ile birlikte kalp yaptı.

Yavaş’ın akabinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sahneye geldi. İmamoğlu, “7’nci ok yani hanımcılık” pankartını okuyarak “7’nci ok yerleşti” dedi.

“Milletin evlatlarına güveniyoruz” diyen İmamoğlu, “Mustafa Kemal Atatürk bize hem Cumhuriyet’i hem milletin Meclis’ini hem de demokrasiyi emanet etti. Şu olacakmış, bu olacakmış, darbeymiş! Seçimi onlar kazanırsa milli irade, seçimi Millet İttifakı kazanırsa darbeymiş! Haydi oradan!” diye konuştu.

İmamoğlu eşi Dilek İmamoğlu’nu yanına çağırarak kalabalığa kalp işareti yaptırdı.

İmamoğlu’nun ardından kürsüye DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan İzmirlilere, “İttifaklar var, bir metre uzunluğunda oy pusulası var. Ama 14 Mayıs seçimleri aslında bir referandum. İki tercih var önümüzde: Otoriterlik mi demokrasi mi? Keyfilik mi hukuk mu? Baskı mı özgürlük mü? Tek akıl mı ortak akıl mı? Dehşet mu umut mu? Öfke mi sevgi mi? Kriz mi, hukuk mu? Yoksulluk mu zenginlik mi? Kara kış mı, bahar mı?” diye sordu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir