İngiliz basınından ‘Erdoğan’ yorumu: Değişim vakti geldi

İngiltere merkezli The Guardian gazetesinin pazar edisyonu The Observer’da, seçim süreci ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili bir tahlil yayınlandı. “Erdoğan daha kırılgan gözüküyor” başlığı ile yayınlanan tahlilde, ‘Türkiye’de değişim vaktinin geldiği’ yorumu yapıldı.

’20 YILDIR GÜCÜ ZALİMCE ELİNDE TUTUYOR’

Rahatsızlığının akabinde seçim kampanyasına devam eden Erdoğan’ın ‘biraz daha zayıf göründüğü’ belirtilen başyazıda, “69 yaşındaki Erdoğan, 20 yıldır başbakan ve cumhurbaşkanı olarak gücü zalimce elinde tutuyor. Sert ve yıkılmaz bir önder imajını ihtimamla geliştirdikten sonra apansız kırılgan görünmeye başladı” denildi.

Analizde, şu tabirlere yer verildi: “Gerçek ne olursa olsun, bu olay, hayatın neredeyse her alanına hakim olan, iç, güvenlik ve dış politikayı şahsî olarak dikte eden otoriter bir figürün bir hesaplaşma ve değişim vaktinin geldiğine dair artan duyguyu pekiştirdi.”

‘PARLAMENTODA DENETİMİ KAYBEDEBİLİR’

“Erdoğan’ın olağandışı bir formda anketlerde rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerisinde kalması siyasi yerin değiştiğinin bir işareti” tabirlerinin kullanıldığı yazıda, Erdoğan’ın parlamentoda çoğunluğu kaybedebileceği değerlendirmesi yer aldı: “Erdoğan’ın olağandışı bir halde anketlerde rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerisinde kalması siyasi tabanın değiştiğinin bir işareti. Uzmanlar, AK Parti’nin ve onun çok milliyetçi müttefiki MHP’nin lokal seçimlerdeki İstanbul ve Ankara kayıpları sonrasında parlamentonun denetimini kaybedebileceğini söylüyor.”

‘EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI’NIN AÇIKLAMASI BELİRLEYİCİ’

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini açıkladığı hatırlatılan tahlilde, bunun ‘seçim sonucunu belirleyebilecek bir adım’ olduğu yazıldı: “Kürtler, Türkiye’nin 85 milyonluk nüfusunun yaklaşık beşte birini temsil ediyor. Erdoğan’ın yasaklamaya çalıştığı HDP, geçmiş seçimlerde genel oyların yaklaşık yüzde 10’unu almıştı.”

‘MUHAFAZAKAR BAYANLARI UZAKLAŞTIRIYOR’

Erdoğan’ın açıklamalarıyla muhafazakar bayan seçmeni de uzaklaştırdığı belirtilen tahlilde, şöyle denildi: “Erdoğan’ın bir bayanın asıl rolünün çocuk yetiştirmek ve konut kurmak olması gerektiği konusundaki ısrarı, genç seçmenlerin yanı sıra daha evvel başörtüsü yasağının kaldırılmasını memnuniyetle karşılayan lakin didaktiğine kızan daha yaşlı, daha muhafazakar bayanları yabancılaştırma riskini barındırıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin dostlarını ve müttefiklerini sık sık kızdırdığı yorumuna yer verilen tahlil, “Yabancı hükümetlerin oy hakkı yok. Lakin Türk halkının var. Değişim vakti geldi” sözleriyle sonlandırıldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir