İlber Ortaylı Ataşehir’de ev kiralarının 25 bin lira olmasını değerlendirdi: “Vermem çünkü…”

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Candaş Tolga Işık’ın sunduğu Cahille Sohbeti Kestim’e konuk oldu. Baş TV’de yayınlanan programda İlber Ortaylı Türkiye’de artan mesken fiyatları ve minimum fiyat hakkında açıklamalarda bulundu.

Ataşehir’de bir konutun kirasına 25 bin lira vermeyeceğinin altını çizen İlber Ortaylı şöyle konuştu:

“Ataşehir’de 25 bin lira olmuş mesken kiraları… Vermem. Vermem zira o denli bir meskene İtalya’da dahi ödemiyorsunuz. 25 bin lira kira ile Viyana’da Kaiser Franz Joseph vaktinden (1830-1916) kalma bu türlü parlak semtler var, 4 metre tavanlı yerde oturursunuz, bu kadar açık. Verilmez. Senin 25 bin lira 26 bin lira dediğin yerler gözümüzün önünde aslında orta sınıf konutları… 120 metrekarelik 2 çocuklu bir aile için bunlar. Bu kadar fiyat verilmez değerlidir.”

SANAYİDE EMEKÇİ BULAMAYIZ TEPKİSİ

Ortaylı, ‘Sanayide çalıştıracak emekçi bulamayız’ savunmasına da reaksiyon gösterdi. İlber Ortaylı şunları söz etti:

“Bir de öbür tarafa bakalım taban ücretliler nerelerde yaşıyor? Başladı görüntüler işte, sokak hengameleri çıkmaya başladı, kiracı mesken sahibi hengameleri var. Minimum fiyat İstanbul’da esasen yasak olmalıdır. Kimi yerlerde taban fiyatın de altında personel çalıştırıyorlar. Diyorlar ki ‘Efendim endüstride emekçi bulamayız?’, seninki endüstrici değil istismarhane… Bu üslup yerlerin aslında İstanbul’da olmaması gerekir. İstanbul artık Kocaeli’ne kadar uzandı. Mesela Dilovası üzere bir yerin olmaması gerekir. İnsanların tabiatın, hayvanların bitkilerin sıhhati için. bunun sağcılığı solculuğu yok orada herkes zehirleniyor.”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir