HAK-İŞ’ten TÜRK-İŞ’e masadan kalkma tepkisi: Hükümeti işverenle başbaşa bıraktınız

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, asgari fiyat süreciyle ilgili, “Masadan kalkmanın, ‘bu sayılar olursa kabul ederiz’ demenin bizim açımızdan kabul edilir tarafı yok. Zira bunu yaptığınızda hükümeti orada patronla baş başa bırakıyorsunuz. Bu da personellerin aleyhine bir durum. TÜRK-İŞ, masadan kalkmasaydı sayı tahminen de daha yüksek olabilirdi” değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, taban fiyat görüşmeleri sürecinde hem Taban Fiyat Teispt Komisyonu’nun işini zorlaştırmamak hem de kamuoyunu yanlış yönlendirmemek için HAK-İŞ olarak sayı söylem etmediklerini anımsattı.

HAK-İŞ’in minimum fiyatla ilgili yaptığı kapsamlı araştırma ve çalıştığı sayıların bulunduğunu vurgulayan Arslan, o süreçte talep etmesi halinde bu sayıları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e sunmaya da hazır olduklarını belirtti.

‘MÜZAKEREDEN KAÇMAK KABUL EDİLEMEZ’

Arslan, Minimum Fiyat Tespit Kurulunda personel kesitini temsil edenlerin tüm çalışanlara karşı sorumlu olduklarının şuuruyla hareket etmesi gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“TÜRK-İŞ’in üçüncü toplantının akabinde sayı belirtip, ‘bu kabul edilirse masada oluruz’ tabirini katiyen hakikat bulmuyoruz. Her şeyden evvel bütün çalışanları temsilen Taban Fiyat Tespit Komitesinde olan bir konfederasyonun sonuna kadar masada olması gerekiyor.

Müzakere edersin, taleplerinde ısrar edersin ve son ana kadar da bu taleplerin gerçekleşmesi için masada olmak zorundasın. Masadan kalkmanın, ‘bu sayılar olursa kabul ederiz’ demenin bizim açımızdan kabul edilir tarafı yok. Zira bunu yaptığınızda hükümeti orada patronla baş başa bırakıyorsunuz. Bu da personellerin aleyhine bir durum. TÜRK-İŞ, masadan kalkmasaydı sayı tahminen de daha yüksek olabilirdi.

Sorumluluktan kaçmak, masada müzakereden kaçmak ve Türkiye’nin en büyük mukavelesi niteliğindeki bir platformu boş bırakmak asla kabul edilebilir bir şey değil” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir