Finlandiya Cumhurbaşkanı Beştepe’de

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile Beştepe’de görüşüyor. Niinistö Beştepe’de resmi merasimle karşılandı. Niinistö, Beştepe’deki merasimde kendisini karşılayan askere Türkçe, “Merhaba asker” diye hitap etti.

İki önder görüşmesinin akabinde basın toplantısı düzenleyecek.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’ndan görüşmeye ait yapılan açıklamada şu tabirlere yer verilmişti; “Türkiye-Finlandiya bağlantıları tüm veçheleriyle gözden geçirilecek, işbirliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacaktır. Görüşmelerde ikili bağlantıların yanı sıra, NATO Madrid Tepesi marjında imzalanan Üçlü Muhtıra temelinde Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu, Türkiye-Avrupa Birliği münasebetleri ile şimdiki bölgesel ve global sıkıntılar hakkında görüş alışverişinde bulunulması da öngörülmektedir.”

“Verdiğimiz kelamı tutacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine yönelik “Cuma günü verdiğimiz kelamı tutacağız” açıklamasında bulunmuştu.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO süreci

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde savaş endişesinin tırmandığı İsveç ve Finlandiya, geçen yıl NATO’ya katılmak için müracaatta bulundu lakin bilhassa de İsveç Türkiye’nin itirazlarıyla karşılaştı.

Türkiye, Finlandiya’nın Kuzey Atlantik Antlaşması üyeliğine ait mutabakat kapsamındaki taahhütlerini genel olarak yerine getirdiğine inanırken, Ankara İsveç’in mutabakat kapsamındaki taahhütlerini şimdi yerine getirmediği için NATO’ya katılmaya şimdi hazır olmadığını savunuyor.

Ankara, Stockholm’ü terör örgütü YPG/PKK’nın üyelerini barındırmakla suçluyor ve İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmak için bir adım olarak bu bireylerin iadesini talep ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve başka NATO ülkeleri, 11 Temmuz’da Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta yapılacak NATO tepesinde iki İskandinav ülkesinin ittifaka üye olmasını umuyor.

Ankara Finlandiya’yı onaylayabileceğinin sinyalini vermiş olsa da, İsveç’in teklifine o vakte kadar yeşil ışık yakacağına dair hiçbir garanti vermemeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir