Bitcoin’de ‘kriz’ rüzgarı! İbre yukarı döndü

Lider kripto para Bitcoin, bugün 28 bin 474 doları görerek son dokuz aylık periyodun tepesine yaklaştı. Kasım 2021’de 65 bin doların üzerini görerek rekor kıran Bitcoin, Kasım 2022’de 15,600 dolara kadar gerilemişti.

Bitcoin geçen hafta yüzde 26’lık yükselişle son dört yılın en güzel haftalık performansına imza attı. Bitcoin’de son 10 günlük yükseliş oranı yüzde 35’i aştı.

İkinci büyük kripto para olan Ether de dün 1846 dolarla yedi ayın doruğunu gördü.

Bankacılık krizi kripto paralara yaradı

Reuters’ta yer alan haberde, ABD’de yaşanan banka iflasları ve İsviçre’nin önde gelen bankalarından Credit Suisse’in sıkıntı duruma düşmesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarında frene basacağı beklentileri ile birlikte yatırımcılarda dijital varlıklara ilgiyi artırdı.

Singapur merkezli dijital varlık finansal hizmet şirketi Matrixport’un araştırma ve strateji müdürü Markus Thielson, kripto paralardaki yükselişin likidite kaynaklı olduğunu, merkez bankaları tarafından bankacılık kesimine takviye için yaratılan likiditenin kripto paraları da desteklediğini belirtti.

Thielson, Bitcoin’in bu yıl sonunda 45 bin doları görmesini beklediğini lisana getirdi.

Fed, dün yaptığı açıklamada, Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa ve İsviçre merkez bankaları ile birlikte finansal piyasalara ABD doları arzının sağlanacağı ve likiditenin artırılacağı belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir