Angelina Jolie, BM mülteci ajansındaki ‘Özel Elçi’ görevinden ayrıldı

ABD’li ünlü sinema yıldızı Angelina Jolie, dün Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ndeki (UNHCR) Özel Elçi vazifesinden ayrıldığını duyurdu. Jolie, 20 yıldan fazla sürdürdüğü vazifesini ‘çatışmalardan en direkt etkilenen’ insanların liderlik yaptığı kuruluşlarla çalışmak için bıraktığını belirtti.

Angelina Jolie (47) açıklamasında “Mülteciler, dünyada en çok hayran olduğum beşerler ve hayatımın geri kalanını onlarla çalışmaya adadım. Artık, çatışmalardan en direkt etkilenen ve onlara en büyük sesi veren insanların önderlik ettiği kuruluşlarla çalışacağım” sözlerini kullandı.

UNHCR ve Jolie mevzuyla ilgili yaptıkları ortak açıklamada “Dünyanın karmaşık, çok taraflı ve birbiriyle temaslı krizlerle karşı karşıya olduğu bir vakitte, lokal kuruluşlarla daha direkt çalışmanın yanı sıra daha geniş insani mevzularda daha geniş bir aktörler yelpazesiyle çalışmayı planlıyor” denildi.

Angelina Jolie, Birleşmiş Milletler ile 2001 yılında çalışmaya başlamış ve 2012 yılında UNHCR’nin Özel Elçisi olmuştu. Jolie, bu mühlet boyunca 60’dan fazla mülteci kampında mültecilerle görüşmüş, en son Yemen ve Burkina Faso’daki mülteci kamplarını ziyaret etmişti. BM Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Oscar ödüllü ünlü yıldız için “UNHCR’de geçirdiği uzun ve başarılı bir mühletin akabinde, sorumluluğunu değiştirme ve kararını destekleme isteğini takdir ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir