ABD-Rusya İHA krizinin ikinci perdesi: Estonya’da ipler gerildi

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri Danilov, yaşanan krizin ‘Rusya’nın kışkırtması’ ile ortaya çıktığını tabir ederek, “Yaşanan olay, Putin’in çatışma bölgesini öteki tarafların da iştirakiyle genişletmeye hazır olduğunun işaretidir” dedi.

“ABD ordusunun hareketleri telaş kaynağı”

Karadeniz üzerinde ABD’ye ilişkin istihbarat, gözetleme ve keşif insansız hava aracı MQ-9’un düşmesi üzerine Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoli Antonov, ABD Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Büyükelçi Antonov hususa dair “ABD ordusunun sonlarımızın yakınında kabul edilemez hareketleri tasa kaynağıdır. Bağlantı sınırlarının açık kalmasının kıymetli olduğuna inanıyoruz. Rusya çatışma peşinde değil ve ülkelerimizin halklarının çıkarları doğrultusunda pragmatik iş birliğinden yana” dedi.

Akar: “Takipçisiyiz”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da dün Karadeniz’de Rus uçakları tarafından Amerikan kuvvetlerine ilişkin bir drone düştüğü bilgisini aldıklarını duyurdu ve “Olayı yakından takip ediyoruz. Çeşitli temaslarımız var” tabirlerini kullandı.

Akar, dün Karadeniz’de düşen ABD’ye ilişkin drone hakkında, “Dün bildiğiniz üzere bu türlü bir hadise meydana geldi Rusya Federasyonu’na ilişkin uçaklarla Amerika Hava Kuvvetleri’ne ilişkin bir drone ortasında. Bir drone’nun düştüğü bilgisini aldık. Olayı yakından takip ediyoruz. Bizim de çeşitli temaslarımız var. Temaslarımızı sürdürüyoruz. Bu bahisteki gelişmeleri de bizler kendi içimizde ve muhatabımız Amerikalılarla da görüşmek suretiyle makul ve mantıklı bir biçimde çözme konusunda uğraş gösteriyoruz, çalışıyoruz. Çözülmesinden yanayız. Çalışıyoruz. Şu an Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı irtibat halinde, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde göreceğiz” tabirlerini kullandı.

Akar krizle ilgili ABD ile görüştüklerini söz etti.

Krizin ikinci perdesi: Estonya

Rusya’ya ilişkin Su-27 savaş uçağının tedbire yaptığı sırada çarptığı ABD’ye ilişkin MQ-9 Reaper tipi insansız hava aracı (İHA) Karadeniz’e düştü. ABD Rusya bağlarının bir defa daha gerilmesine nenden olan kaza sonrası iki taraf birbirini suçlarken krizin ikinci perdesi Estonya’da yaşandı. Ukrayna savaşı sonrası NATO’nun hava alanını savunmak için bölgeye konuşlandırılan uçaklar alarma geçirildi.

BBC’de yer alan habere nazaran, jetler devriye sırasında Estonya hava alanı yakınında bir Rus uçağını önledi. Rus Il-78 havadan havaya yakıt ikmal uçağı Estonya’daki hava Trafik denetimi ile irtibat kuramadı. Bunun üzerine savaş jetleri bölgeye intikal etti.

İngiliz basınına nazaran savaş jetleri Rusya’dan gelen bir AN-148 uçağını da önledi. Savunma Bakanlığı, bunun rutin bir aksiyon olduğunu duyurdu. Lakin İngiliz basını Rusya ile batı ortasındaki tansiyonun arttığını yazdı.

Aynı haberlerde kelam konusu olayın Karadeniz’de kriz çıkaran kazadan saatler sonra yaşandığının altı çizildi.

Ne olmuştu?

Karadeniz üzerinde ABD’ye ilişkin istihbarat, gözetleme ve keşif insansız hava aracı MQ-9 düştü. ABD tarafı İHA’nın Su-27 tipi Rus uçağı tarafından ‘pervanesine çarparak’ düşürüldüğünü söz etti. Rus tarafı ise uçaklar ve İHA ortasında bir temas olmadığını, MQ-9 tipi İHA’nın hava alanı ihlali yaptığını savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir